Prívesný vozík - Autoškola DLD VIKTÓRIA

Autoškola

Autoškola v KošiciachPoctivý výcvikVozidlá-nafta aj benzínTesty?, v pohode :)Výhodné ceny kurzovKvalitná autoškolaÚspešnosť na skúškeAutoškola v KošiciachKvalitná teóriaAbsolvuješ všetky hodinyVodičák skupiny B Autoškola v KošiciachKvalitne,zodpovedne,fér Autoškola v KošiciachVždy aktuálna apka s PCPAutoškola v KošiciachMáš kontrolu nad hodinami

DLD
VIKTÓRIA
DLD VIKTÓRIA
Daniel Demjan
Prejsť na obsah

Prívesný vozík

Pre žiaka autoškoly
Pri praktickom výcviku na skupinu B vodičského oprávnenia sa 3 vyučovacie hodiny z počtu hodín uvedených v II. etape CP min môžu (ale nemusia)* odjazdiť s vozidlom spojeným s príslušným prípojným vozidlom.
* od 29.12.2020  je v autoškolách jazda s prívesom už nepovinná. Vodič skupiny B môže za vozidlo pripojiť prívesný vozík do maximálnej hmotnosti 750 kg.Treba však si zistiť či vaše vozidlo môže ťahať prívesný vozík o hmotnosti 750 kg alebo menej. Tento údaj nájdeš v "technickom preukaze".
Príves zapojíš na ťažné zariadenie, zaistíš  a nezabudni dať poistné lanko alebo lepšia je reťaz.
Ďalej zapojíš elektrický kábel , a skontroluješ či ti svietia všetky svetlá na prívese a to
  • obrysové
  • smerovky
  • brzdové svetla
  • osvetlenie "ŠPZ"
Pri jazde s prívesom neprekračuj maximálnu rýchlosť prívesu. Zvyčajne 100 km/h. Máš nálepku na prívese v zadnej časti :) .
Pri jazde počítaj s dlhšou brzdnou dráhou, vybočovaniu vozíka pri zatáčaní a všeobecne s nižšou stabilitou jazdnej súpravy. Prívesný vozík má pri jazde cez nerovnosti ako sú hrbole, jamy, koľaje, kocky, tendenciu skákať - kmitať. Dôležité je mať správne rozloženie nákladu na prívese.
Ak náklad prečnieva vozidlo vpredu alebo vzadu viac ako o 40 cm alebo ak náklad na vozidle alebo na jazdnej súprave prečnieva do strany, prečnievajúci koniec nákladu musí byť označený reflexným označením s červenými a bielymi pruhmi širokými 70 mm až 100 mm a smerujúcimi od pozdĺžnej strednej roviny vozidla pod uhlom 45° nadol. Najmenšia plocha tohto označenia musí byť 0,20 m2, pričom táto plocha musí mať tvar pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 400 mm.
Cúvanie s prívesom vyžaduje určité skúsenosti, pretože vozík sa stáča pri cúvaní na opačnú stranu ako točíme volantom.
Vozidlo vybavené spájacím zariadením s odnímateľnou spojovacou guľou (ISO 50) triedy A50-X bez použitia špeciálnych nástrojov musí mať túto guľu odňatú, ak nie je využitá na spojenie s prípojným vozidlom alebo s iným zariadením, napríklad s nosičom bicyklov.
Copyright 2023, All rights reserved. KONTAKT NA AUTOŠKOLU: info@dldviktoria.sk, 0911868341
Kancelária autoškoly: Košice, Južná Trieda 93, Podnikateľské Centrum STROJÁR, 7 poschodie, č.d. 707-708
Návrat na obsah