Jazdné pruhy
Pre žiaka autoškoly
Na ceste

Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.

Tam, kde sa dva jazdné pruhy
zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je
priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu je povinný dať prednosť v jazde
vodičovi v pravom jazdnom pruhu; to neplatí pri súbežnej jazde, keď vodič idúci
v pravom jazdnom pruhu je povinný umožniť vodičovi prvého vozidla v ľavom jazdnom
pruhu zaradenie sa do kolóny idúcich vozidiel, ak ten dáva znamenie o zmene
smeru jazdy vpravo. Vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu pri zaraďovaní sa do
kolóny idúcich vozidiel pritom nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho v pravom
jazdnom pruhu.

Ak je na zaraďovanie do priebežného jazdného pruhu zriadený pripájací pruh, je vodič povinný pred zaradením sa do priebežného jazdného pruhu použiť tento pruh. Vodič pri zaraďovaní z pripájacieho pruhu do priebežného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi idúcemu v priebežnom pruhu.

Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvomi jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom.
Pri vytváraní záchranárskej uličky je na nevyhnutne potrebný čas vodič vozidla oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky. Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla podľa § 40 ods. 1 Zákona 8/2009, alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané.